Hibajelentés

Írd le, milyen hibát találtál a trükkben, és mi igyekszünk a lehető leghamarabb javítani azt!

Ha szeretnéd, hogy válaszoljunk neked, ne felejtsd el megadni az elérhetőségedet!

A trükk szövege

Emlékeztetőül a trükk szövege:

A költői szabadság azt jelenti, hogy a versek írása során az alkotó a közönséges nyelvhasználat szabályaitól kis mértékben eltérhet, így szokatlan kifejezéseket, szóalakot vagy mondatszerkezetet használhat. A költői szabadságot nem ok nélkül, önmagáért szokták használni, hanem mert a vers ritmusa, egy-egy rím, a hatásos mondanivaló, egy szójáték vagy valamilyen más ok megkívánja.

A kifejezés egy másik értelmezése szerint a költő nem a nyelvhasználattól, hanem a tényektől tér el, így valamilyen történelmi vagy tudományos tényt figyelmen kívül hagy, vagy megmásít a vers hatásossága kedvéért. Az álhírek világában ez utóbbival különösen óvatosnak érdemes lenni, és érdemes lehet az eltérésre legalább utólag felhívni az olvasó figyelmét.

A kezdő alkotók gyakran esnek abba a hibába, hogy a helyesírási hibáikat vagy a kicsavart mondataikat, esetleg a kínrímeket költő szabadságra hivatkozva védelmezik. A költői szabadság azonban nem ezt jelenti - ha nem találsz jó rímeket, vagy nem tudsz valamit helyesen leírni, akkor egyszerűen csak kezdő vagy, vagy rossz a helyesírásod, nem pedig a költői szabadságoddal élsz. Ez utóbbinak mindig tudatos választásnak kell lennie, márpedig ha a rímek vezetik a szerzőt kötelezően valamilyen szokatlan megoldásra, mert nem talál semmi mást, az nem szabadság.