Hibajelentés

Írd le, milyen hibát találtál a trükkben, és mi igyekszünk a lehető leghamarabb javítani azt!

Ha szeretnéd, hogy válaszoljunk neked, ne felejtsd el megadni az elérhetőségedet!

A trükk szövege

Emlékeztetőül a trükk szövege:

Egy egyszerű, de hatásos trükkről beszélünk. Feltalálója úgy alkotta meg, hogy bárki megtanulhassa könnyedén a versírást.

1. lépés: Határozzuk meg, miről fog szólni a vers! Ezt általában már amúgy is tudni szoktuk, mivel a kezdő versírók jellemzően valamilyen alkalom miatt próbálkoznak először versírással, például születésnapra szeretnének ajándékot adni vagy szerelmesek, és a kiválasztottnak szeretnének vallomást tenni. Példaként most a virágokról fog szólni.

2. lépés: Döntsük el, hogy szó szerint az adott dologról akarunk írni, vagy átvitt értelemben akarunk beszélni róla. Ez utóbbi azt jelenti, hogy úgy teszünk, mintha a versünk témája más lenne, azonban elhelyezünk olyan kis utalásokat (akár mondjuk a vers címét vagy a vers végén valamilyen gondolatot), amiből kiderül az olvasó számára, hogy mi a valódi téma. Ez fontos lépés: szó szerint írni ugyan könnyebb, azonban így könnyen lesz közhelyes, unalmas a művünk.

3. lépés: Keressünk szavakat, melyek kapcsolódnak a témánkhoz. Ha szó szerint kell értelmezni a verset, akkor a virágos példa esetén ilyen szavak lehetnek például: szép, gyönyörű, tavasszal nyíló, vagy nevezzük meg a dolgot: pl.: nefelejcs stb. Ha átvitt értelemben kell a verset érteni, akkor a szavak mellett a mögöttes jelentését is írjuk fel magunknak, hogy ne zavarodjunk bele a gondolatba!

4. lépés: Kezdjünk bele a versbe! Az első sor például így nézhet ki: "Csoda virágot látni...". Ezután döntenünk kell, hogy a versben a rímek hogyan követik egymást (például két-két sor rímel egymásra, vagy egymást keresztezve következnek a rímek). Ez alapján keressünk rímet az első sorhoz. Fontos, hogy próbáljuk elkerülni a toldalékrímeket, tehát a fenti esetben például ne -ni képzős szavakat válasszunk. Segítségünkre lehet a Poet rímszótára.

5. lépés: Ha van néhány ötletünk a rímre, nézzük meg, hogy melyikhez tudunk valamilyen jó gondolatot keríteni, hogy teljes legyen a második sor is! Ha szeretnénk, hogy a vers ritmusa is jó legyen, számoljuk meg, hogy hány magánhangzó van az első sorban, és próbáljuk meg a másodikban is tartani magunkat azok számához!

6. lépés: A 4-5. lépéseket követve tudjuk folytatni a verset. Érdemes valamilyen előre kitalált végkifejlet felé vezetni az olvasót, hogy a mű összeszedettebb legyen.

7. lépés: Ha úgy gondoljuk, hogy készen vagyunk, olvassuk át a művet, és ne féljünk többször is átírni. Az átolvasások előtt érdemes kihagyni egy kis időt - másnap például már sokkal jobban feltűnhet, hogy valami nem illik a versbe.

Jó alkotást!